15 marca 2025 roku w Stagradzie odbyła się uroczystość 100 urodzin kol. Eugeniusz Ankutowicza.
Płk. Eugeniusz Ankutowicz - urodzony w 1925 roku w Komarnie, pochodził z rodziny o silnych tradycjach patriotycznych. Jego ojciec, podoficer Wojska Polskiego, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a matka pracowała jako akuszerka. W 1940 roku, w wyniku represji sowieckich, został deportowany wraz z matką do Nowosybirska. Ze względu na młody wiek nie mógł wstąpić do Armii Andersa, jednak w czerwcu 1943 roku dołączył do formującej się w Sielcach nad Oką 1. Armii Wojska Polskiego. W 1943 roku został przyjęty do 1. Pułku Czołgów. Brał udział w bitwie pod Lenino, w walkach o Lublin, przyczółek warecko-magnuszewski oraz Warszawę. Podczas starć na przedmieściach stolicy został ranny i skierowany do Oficerskiej Szkoły Czołgów. W 1945 roku został mianowany podporucznikiem i przydzielony do 16. Samodzielnej Brygady Pancernej. Jako dowódca czołgu walczył w Niemczech, uczestnicząc w bitwach o Rotenburg i Drezno. Za odwagę na polu walki został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny kontynuował służbę w jednostkach pancernych Ludowego Wojska Polskiego. Po 30 latach służby, w 1975 roku, przeszedł na emeryturę. Od 1993 roku aktywnie działa jako prezes oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Stargardzie, wspierając weteranów i dbając o pamięć historyczną.
15 marca br. kol. Eugeniusz Ankutowicz wraz z bliskimi obchodził jubileusz 100 urodzin - w tym wyjątkowym dniu jubilatowi towarzyszyli najbliżsi, członkowie oddziału ZIW RP w Stargardzie, przedstawiciele władz miasta, w tym prezydent Rafał Zając oraz jego zastępca Ewa Sowa oraz wiceprezes Związku - Henryk Skubiszewski, który wręczył mu statuetkę 100 lat Związku Inwalidów Wojennych RP.
W dniu jego setnych urodzin, oddajemy hołd jego zasługom i dziękujemy za życie poświęcone ojczyźnie. Jego historia pozostanie inspiracją dla przyszłych pokoleń.
Zdjecia: Urząd Miasta w Stargardzie.