W dniu 11 kwietnia 2024 r. odbyły się w Warszawie obchody 105.lecia Związku Inwalidów Wojennych RP. Uroczystości współorganizowali: Związek Inwalidów Wojennych RP oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Uroczystości w dniu 11 kwietnia rozpoczeły się o godzinie 12:00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie odbył się Apel Pamięci, wielowyznaniowa modlitwa oraz złożenie wieńców. W trakcie Apelu Pamięci kilkoro zasłużonych działaczy i wieloletnich pracowników Związku uhonorowanych zostało odznaczeniami państwowymi i nadawanymi przez UdSKiOR Medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Wśród wyróżnionych znaleźli się:
Medalem „Pro Bono Poloniae”:
- kol. Zbigniew Andrzejewski (ZO Warszawa)
- kol. Aleksy Nikitiuk (ZO Białystok)
- kol. Marian Paternoga (ZO Łódź)
- kol. Jan Przybyś (ZO Koszalin)
Medalem „Pro Patria”:
- kol. Henryk Jankowski (ZO Szczecin)
- kol. Henryk Skibicki (ZO Koszalin)
- kol. Jerzy Wiśniewski (ZO Gdańsk)
- kol. Jerzy Wroński (ZO Lublin).
W trakcie uroczystości przemówienia wygłosili: szef UdSKiOR Lech Parell, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek oraz prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Elżbieta Kazbuska. Szef Urzędu w ciepłych słowach zwrócił się do działaczy, którzy ponad podziałami, wspólnie działali na rzecz inwalidów wojennych i ich rodzin, w tym ochronę interesów materialnych i prawnych, aktywnie uczestnicząc w życiu państwowym zabiegając o prawa swoich członków.
Możecie być dumni ze swojej organizacji i jej dorobku, do związku zawsze przyjmowano każdego komu państwo polskie przyznało status inwalidy wojennego - bez względu na narodowość, na wyznanie, czy na opcję polityczną. (...). Jestem pełen podziwu dla Państwa pracy dla Polski i dla własnego, kombatanckiego środowiska. Dla Waszej wytrwałości i poświęcenia. Starań o to, by opieka Państwa nad Inwalidami Wojennymi miała odpowiedni charakter. Z okazji tegorocznego jubileuszu członkom Związku życzę przede wszystkim siły i energii na kolejne lata działalności oraz nieustającej satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Wszystkim Państwu gorąco dziękuje za przybycie na dzisiejszą uroczystość i chcę podkreślić, że działalność Związku Inwalidów Wojennych RP tworzy jedną z najpiękniejszych kart w dziejach polskiego ruchu kombatanckiego. Dziękuję Wam za to z całego serca!
W tegorocznej uroczystości udział wzieli licznie przybyli członkowie ZIW z oddziałów z całej Polski, Weterani Walk o Niepodległość RP, parlamentarzyści, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Warszawy.
Do uroczystości oddelegowany został Poczet Sztandarowy w składzie:
- Wiesław Trębicki
- Andrzej Grzelak
- Andrzej Matuliński
- rez. Adam Buliński
pozostałe Poczty Sztandarowe zabezpieczali Kadeci I LO PUL w Wołominie.
Po uroczystościach na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza uczestnicy wzięli udział w koncercie pieśni patriotycznej w aranżacji Pana Ryszarda Nowaczewskiego, który odbył się hotelu Mercure w Warszawie. Po koncercie miała miejsce uroczysta kolacja w trakcie której zostały wręczone pamiątkowe dyplomy.